









Grill Strend Pro Manresa, BBQ, gas, 4+1 burners
The Manresa 4-burner grill is ideal for quick cooking. There is also one separate burner on the right side, for easy cooking outside. On the left side there is a smaller storage space where we can store barbecue tongs and similar things. The main barbecue area is located under the top stainless steel cover. The cooking grill is made of enamelled steel. The advantage of the grill is the built-in temperature indicator made of stainless steel, thanks to which you do not have to constantly check the food. There is also a storage space under the barbecue area, which you can use on the gas bottle. A standard gas bottle with a filling weight of up to 11 kg is used for the grill's functionality. In terms of cleaning on this grill, you will appreciate that the grease is removed very easily after grilling. The dimensions of the grill are 131 x 57 x 110 cm. If necessary, the base is equipped with 4 wheels, which will facilitate the necessary transfer.
| Default | |
| The width of the grilling surface | 65 cm |
| Grate material | Enamel center |
| Height (cm) | 110 |
| Storage area | Yes |
| The depth of the grilling surface | 45 cm |
| Width (cm) | 57 |
| Fire pit material | Black Powder Steel |
| Gas bottle | Standard gas bottle with a fill weight of up to 11 kg |
| Length (cm) | 131 |
| Piezoelectric ignition | Yes |
| Grill area (cm) | 69x45 |
| Grill grate | narrow |
| Grill height (cm) | 84 |
| Side burner | Yes |
| With castors | Yes |
| Flow | 1 244 g/h |
| Power in kW | 17,1 |
| Consumption g/h | 1244 |
| Grill type | barbecue |
| Burner material | steel |
| Ignition | piezoelectric |
| Number of burners | 4 |
478.98€ /pcs
Ex Tax: 395.85€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 2212467
- Weight: 36.70kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163048335
- Country: China