









Treat yourself to the summer of your dreams (and your children's dreams) with an above-ground pool right in your own backyard! The Bestway® Power Steel ™ pool is easy to set up and built to withstand a variety of conditions. The durable, corrosion-resistant steel frame is equipped with a sealing interlock system for a firm and secure connection of the pipes. The DuraPlus ™ material of which the pool consists is reinforced for strength and puncture resistance.
This above-ground pool kit also comes with a filter pump, safety ladder, and ChemConnect ™ chemical sprayer. The ChemConnect dispenser keeps pool water clean and healthy by providing a stable chlorine level. The antimicrobial filter extends the life of the pool by preventing the growth of algae, mold and other bacteria in the water.
Properties
- 5.49 m x 2.74 m x 1.22 m
- Capacity (90%): 13,430 L
- Easy to assemble The
- extremely strong side walls of this pool are constructed of DuraPlus ™, a 3-layer reinforced material with a polyester grid sandwiched between two layers of highly durable PVC. The total wall thickness is 0.40 to 0.80 mm, depending on the size of the pool
- The unique realistic tile print on vinyl creates an elegant decorative surface.
- Corrosion-resistant metal frames.
- The antimicrobial filter cartridge helps prevent algae, mold and other microbial problems from growing in the pool.
- The ChemConnect ™ chemical dispenser keeps the pool water clean and safe for health. The dispenser is fully adjustable - just add multifunctional chlorine tablets and adjust the dosage.
- The pool is equipped with the Seal & Lock System ™, which ensures a secure and firm connection of the pipes
- The built-in drain valve makes draining easy (possibility of connecting a garden hose).
- Circulation filtration: 5,678 L
Package contents:
- swimming pool
- ladder
- Filter Pump
- filter
- sail
- Adhesive patch for underwater repairs
- Dispenser
| Default | |
| Height | 1,22 m |
| Material | Polyester. mesh/PVC, metal |
| Volume (l) | 13430 |
| Width (m) | 2,74 m |
| Dimensions LxWxH (cm) | 549x274x122 |
| Shape | Oval |
| Volume | 13 430 l (90 %) |
| Circulation filtration | 5 678 l/hod |
| Length (m) | 5,49 m |
| Filtration in the package | Yes |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 8050273
- Weight: 87.67kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 6942138987263
- Country: China