







Burner Strend Pro 9002D, piezo
The Strend Pro 9002D gas burner with a nozzle diameter of 20 mm is suitable for flambéing, caramelizing, roasting, or adding texture and color to food. He will take care of the final arrangement of the dishes for presentation. You can also use it for lighting grills, defrosting meat, agricultural and gardening purposes, or micro welding. Jet flame. The maximum temperature of the burner reaches 1300 °C. The torch is only used with a 227 g propane-butane filled valve cartridge that complies with EN 417.
Dimensions: 153x40x57 mmGas consumption: 94.6 g/hNozzle diameter: 20 mmIgnition: piezoelectricGas type: propane-butaneMax. flame temperature: 1,300°CHeat output: 1.3 kW
| Default | |
| Cartridge type | valve 227 g |
| Flame temperature | 1 300 °C |
| Holder | NO |
| Typ | manually |
| Nozzle diameter | 20 mm |
| Max. consumption. | 94,6 g/h |
| suitcase | NO |
| Electrical waste | NO |
4.38€ /pcs
Ex Tax: 3.62€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 2172633
- Weight: 0.16kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163068777
- Country: China