
Burner Strend Pro H54A X304, 30-40-50 mm, tanning, for gas, LPG, hose L-1.5 m, thread G3 / 8 "
The StrendPro gas burner is used to remove weeds growing between paving stones, from terraces, courtyards, driveways and paths. Propane G31 is used as a gas. The flame temperature is 2,000 °C. The gas pressure is 4 bar. For the 16 mm and 17 mm nozzle sizes, the injector size is 0.25 mm, the power is 3 kW and the gas consumption is 0.21 kg/h. For the 40 mm nozzle size, the injector size is 0.45 mm, the power is 6 kW and the gas consumption is 0.43 kg/h. For the 45 mm nozzle size, the injector size is 0.25 mm, the power is 3 kW and the gas consumption is 0.21 kg/h. The package includes a 2 m hose and 3 nozzles.
| Default | |
| Flame temperature | 2000 °C |
| Holder | NO |
| Outlet thread | G 3/8" |
| Typ | manually |
| Gas pressure | 4 bar |
| Nozzle diameter | 17-45 mm |
| Max. consumption. | 430 g/h |
| suitcase | NO |
| Electrical waste | NO |
22.99€ /pcs
Ex Tax: 19.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 220588A
- Weight: 1.14kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163046997
- Country: China