









Rotavator, cultivator Strend Pro QK60, 4 HP, 173 cm3, 59 cm, petrol
The gasoline rotavator is designed for managing small gardens and vineyards. It is suitable for plowing the soilbefore planting, weed control and other methods of tillage. The Rotavator has a 4-stroke, 1-cylinder, air-cooled engine. It works at a speed of up to 3000 rpm. It is equipped with 6 knives that are made of steel. The working width is 590 mm and the working depth reaches 130 – 260 mm.
| Default | |
| Noise | 93 db |
| Working width (cm) | 59 |
| Drive | gasoline |
| Engine type | 4-stroke |
| Gearbox material | copper |
| Power in kW | 3 |
| Working depth (cm) | 13 - 26 |
| Fuel tank capacity (ml) | 1000 |
| Knife material | steel |
| Motor oil | SAE15W-40 |
| Oil tank volume (ml) | 600 |
| Power consumption (kW) | 3 |
| speeds | 2 |
| Starting up | manually |
| Compression ratio | 8 :1 |
| Torque | 11 N.m / 2 500 rpm |
| Ignition | transistor contactless |
| Wheel material | PP |
| Wheel width | 50 mm |
| Working depth | 130 – 260 mm |
| engine | gasoline |
| The character of the clutch | V-belt |
342.55€ /pcs
Ex Tax: 283.10€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 111998
- Weight: 38.50kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163061440
- Country: China