





Worcraft WPLM112 Tiller, 7HP, 100 cm, petrol
The Worcraft WPLM112 gasoline tiller is intended for the management of small gardens and vineyards. It is suitable for plowing the soil before planting, weed control and other tillage methods.
The gasoline tiller has a 4-stroke, 1-cylinder, air-cooled engine with an output of 7 HP. It works at a speed of up to 3600 rpm. It is equipped with 4 knives, which are made of metal. The working width is 700 - 1000 mm and the working depth reaches 150 - 250 mm.
Package content:
- 1 pc gasoline triller
- 2 pcs wheel
- 1 pc support wheel
- 1 pc support hoe
- 1 pc left fender
- 1 pc right fender
- 1 pc rear fender support frame
- 1 pc gear lever
- 4 pcs knife shaft
- 12 pcs left knife
- 12 pcs right knife
- 1 piece plastic bag with connecting material
- 1 pc instruction manual
- 1 pc case with tools
Content of tool case:
- 1 pc Allen key (5 mm)
- 3 pcs fork wrench (8 x 10, 12 x 14, 13 x 16 mm)
- 1 pc screwdriver
- 1 pc pipe wrench for spark plug
| Default | |
| Noise | 102 db |
| Type of accessory | for cultivators |
| Working Scope | 700 - 1 000 mm |
| Working width (cm) | 50 - 100 |
| Drive | gasoline |
| Engine type | 4-stroke |
| Gearbox material | aluminum |
| Number of knives | 24 |
| Power in kW | 4 |
| Working depth (cm) | 15 - 25 |
| Fuel tank capacity (ml) | 3600 |
| Knife material | touch |
| Motor oil | SAE15W-40 |
| Oil tank volume (ml) | 600 |
| Power consumption (kW) | 4 |
| speeds | 2 forward and 1 reverse speeds |
| Starting up | manually |
| Compression ratio | 8,5 :1 |
| Torque | 12.5 N.m / 2,500 rpm |
| Ignition | transistor contactless |
| Wheel material | tire |
| Wheel width | 75 mm |
| Working depth | 150 - 250 mm |
| engine | gasoline |
| The character of the clutch | V-belt |
578.59€ /pcs
Ex Tax: 478.17€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 111289
- Weight: 77.00kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163020799
- Country: China