



Hedge trimmer Worcraft HT06-550, 230V, 650 W, 550 mm, for hedges, rotating handle
The Worcraft HT06-550 electric hedge trimmer with a power of 650 W is designed exclusively for cutting hedges, shrubs and shrubs. The scissors have a 55 cm long bar with a cutting diameter of 20 mm. The powerful scissors work at a speed of 1500 revolutions per minute. The scissors are equipped with a non-slip handle that ensures a firm and comfortable grip. Swivel handle for comfortable use. The safety blade has rounded sides to reduce the risk of injury. Additional impact protection prevents unpleasant kickback when the blade comes into contact with a wall or fence. For greater safety at work, the hedge trimmer has a transparent protective cover.
| Default | |
| Noise | 102 db |
| Weight (kg) | 3,26 |
| Bar length | 55 cm |
| Drive | electrical |
| Input | 650 W |
| Power supply | 230V |
| Telescopic handle | NO |
| Bar length (cm) | 55 |
| Idle speed | 1500 per min. |
| Power Input (W) | 650 |
63.53€ /pcs
Ex Tax: 52.50€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 1111636
- Weight: 4.50kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 5905868400168
- Country: China