









The Strend Pro QL53P-196 gasoline lawn mower with a drive designed for mowing grass is an essential part of every garden. The mower is equipped with a 4-stroke air-cooled LONCIN V200 engine with a capacity of 196 cm3 and a nominal power of 4 kW (5.4 HP). A practical accessory is the storage space on the handle for a mobile phone and a drink. The mower allows you to choose from 8 cutting height positions in the range of 25 - 75 mm. The cutting width when mowing reaches a great 53.3 cm. It is also equipped with a practical 60-litre grass catcher with a fill level indicator. The mower operates at a speed of up to 3600 rpm. The stable and solid steel skeleton is equipped with a hole for side ejection. Thanks to this, it is possible to mow even slightly overgrown grass, and without the mower being devoured and the operator stepping on the cut grass. With a mulching plug, you can cut the grass into small pieces, which then perform the function of fertilizing in the grass. Manual start. The engine is equipped with a choke for a cold start. The mower has a folding handle, so it significantly saves space when storing. Simple operation.
Key benefits:
- 4-in-1 function: mowing, mulching, sideways, rear-wheel drive- stable steel skeleton- powerful 4-stroke air-cooled LONCIN V200 engine with a capacity of 196 cm3 with a nominal power of 4 kW (5.4 HP)- central cutting height adjustment- 8 cutting height positions in the range of 25 - 75 mm- cutting width up to 53.3 cm- 60 litre grass catcher with fill level indicator- side ejection, mulching plug- folding handle for space saving- practical storage space.
| Default | |
| Material | plastic, steel |
| Wheels | front 203 / rear 254 mm |
| Chassis material | steel |
| Drive | gasoline |
| Cutting width (cm) | 53,3 |
| Tank | 1 l |
| Engine type | 4-stroke |
| Height adjustment | centrally |
| Collection basket | 60 l |
| Power in kW | 4 |
| Chassis | steel |
| Fuel tank capacity (ml) | 1000 |
| Motor oil | SAE 15W-40 |
| Oil tank volume (ml) | 500 |
| Vehicle | Yes |
| Cutting height (mm) | 25 - 75 |
| Basket volume (l) | 60 |
| Starting up | manually |
| Cutting height | 25 to 75 mm |
| Side ejection | Yes |
| Acoustic power level | 98 (dB) A |
| Vibrations | 6,29 m/s<sup>2</sup> (K= 1,5) |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 1111623
- Weight: 36.50kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163085811
- Country: China