









The Strend Pro TBE1332 electric lawn mower designed for mowing grass is an essential part of every garden. The mower is lightweight, handy and easy to handle, it is ideal for handling even in small gardens with a lot of obstacles, you can easily mow paths between flower beds, flowers and ornamental trees, for example. The mower allows you to choose from 3 cutting height positions in the range of 30 - 60 mm. The cutting width when mowing reaches 32 cm. It is also equipped with a practical 30-litre grass catcher with a fill level indicator. The mower has a folding handle, so it significantly saves space when storing. The mower operates at a speed of up to 3600 rpm. Easy to operate.
Key benefits:
- Easy handling- power consumption: 1300 W- folding handle for space saving- 3 cutting height positions in the range of 30 - 60 mm- cutting width up to 32 cm- 30 litre collection basket with fill level indicator- handle for easy carrying.
| Default | |
| Material | metal, polypropylene |
| Idle speed | 3,600 rpm |
| Wheels | front 125 / rear 140 mm |
| Chassis material | Polypropylene |
| Drive | electrical |
| Input | 1 300 W |
| Power supply | 230V |
| Cutting width (cm) | 32 |
| Height adjustment | centrally |
| Voltage / frequency | 230 V / 50 Hz |
| Collection basket | 30 l |
| Power Input (W) | 1300 |
| Chassis | plast |
| Vehicle | NO |
| Cutting height (mm) | 30 - 60 |
| Basket volume (l) | 30 |
| Starting up | electrical |
| Cutting height | 30-60 mm |
| Side ejection | NO |
| Acoustic power level | 96 (dB) A |
| Vibrations | 1,357 m/s2 (K= 1,5) |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 1111626
- Weight: 11.70kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163085842
- Country: China