
Garden pump with tank Strend Pro Garden, 1000W, 3500 l/h, 50 lit.
The garden pump with tank is intended for private home or garden use. The waterworks has a tank with a volume of 50 liters. The maximum flow reaches 3500 l/h.
Appropriate use:
- Suitable for pumping drinking water and rainwater
- Watering gardens and land
- Home water supply
- Increasing water supply pressure
Inappropriate use:
- Pumping drinking, sandy, salty or contaminated water containing textiles or paper
- Pumping aggressive, caustic, explosive or volatile chemicals or fluids
- Pumping liquids at a temperature above 35 °C
| Default | |
| Typ | Domestic waterworks |
| Pressure | 4,4 bar |
| Pressure tank content (l) | 50 |
| Rated power | 1000 W |
| Suction height | 7 m |
| Transport height (m) | 44 |
| Max. flow rate | 3500 lit/hour |
| Max. temperature of the pumped liquid | 35 °C |
| Max. water temperature | 35°C |
| Electrical waste | Yes |
| The length of the power cable | 1,2 m |
| total weight | 15 kg |
| Transport quantity | 3500 l/h |
| Off pressure (bar) | 3 |
179.69€ /pcs
Ex Tax: 148.50€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 119026
- Weight: 15.00kg
- Dimensions: 120.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163017829
- Country: China