









Where the power grid does not reach, get the Strend Pro KM2500-A gasoline generator. A gasoline generator is ideal for construction sites, houses, summer houses, campsites and wherever we need a strong and stable source of energy. The engine of the unit is very economical and is characterized by quiet and smooth operation. Rubber stabilizers and engine mounts dampen vibrations and minimize noise. It will also serve as a source of light. The fuel tank has a capacity of 15 liters, the oil tank 0.6 liters. The 4 kW motor ensures a continuous power of 2100 W of the generator and a short-term maximum power of 2300 W. The generator is equipped with a voltmeter and a 12 V output for charging the battery.
The AVR's automatic voltage regulation function provides more efficient use of the power supply. With conventional generators, you may notice fluctuations in speed. These energy fluctuations are dangerous for many modern and delicate devices. When using a generator with the AVR function, you no longer have to worry about speed fluctuations, so you can also power more sensitive devices such as a laptop or other mobile devices.
| Default | |
| Noise | 97 dB(A) Deviation (K) = 3 dB(A) |
| Typ | Generator |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Rated power | 4kW |
| Engine type | 4-stroke |
| Operating time | 10 h |
| total weight | 38,5 |
| Continuous power of the power plant | 2100 W |
| Max. power plant performance | 2300 W |
| Duration of operation for one tank | 10 h |
| Starting up | manually |
| Compression ratio | 8,5:1 |
| Max. engine power | 4 kW |
| Operating time approx. | 10 h |
| engine | electrical |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 118087
- Weight: 38.50kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163069460
- Country: China