









Where the power grid does not reach, get the Strend Pro KM4000-A petrol generator. A gasoline generator is ideal for construction sites, houses, summer houses, campsites and wherever we need a strong and stable source of energy. The engine of the unit is very economical and is characterized by quiet and smooth operation. Rubber stabilizers and engine mounts dampen vibrations and minimize noise. It will also serve as a source of light. The fuel tank has a capacity of 25 liters, the oil tank has a capacity of 1.1 liters. The 8 kW motor ensures a continuous power of 6000 W. The generator is equipped with a voltmeter and a 12 V output for charging the battery. Number of sockets: 2x 230V and 1x 400V.
The AVR's automatic voltage regulation function provides more efficient use of the power supply. With conventional generators, you may notice fluctuations in speed. These energy fluctuations are dangerous for many modern and delicate devices. When using a generator with the AVR function, you no longer have to worry about speed fluctuations, so you can also power more sensitive devices such as a laptop or other mobile devices.
| Default | |
| Noise | 97 dB(A) Deviation (K) = 3 dB(A) |
| Typ | Power Station |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Rated power | 8kW |
| Engine type | 4-stroke |
| Operating time | 9 h |
| total weight | 87 |
| Continuous power of the power plant | 6000 W |
| Max. power plant performance | 6500 W |
| Duration of operation for one tank | 9 h |
| Starting up | manual, electronic |
| Compression ratio | 8,5:1 |
| Max. engine power | 8kW |
| Ignition | transistor contactless |
| Operating time approx. | 9 h |
| engine | electrical |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 118089
- Weight: 86.80kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163069484
- Country: China