









The submersible pump is suitable for pumping used dirty water from septic tanks, shafts, toilets, sewers, etc. The pump is equipped with a highly efficient cutting knife with a metal turbine and is ideal for draining dirty service water from tanks with a maximum particle diameter of up to 30 mm. The submersible pump has reliable sealing elements that protect the engine from moisture. This pump is suitable for fixed installations in city gas stations, buildings or households.
The pump has a powerful motor with a power input of 900 W, which is powered by electricity from a 230 V power supply. The pump provides a flow rate of 20,000 l of water per minute and a maximum displacement of 14 m.
The maximum recommended immersion depth is 7 m. The submersible pump is equipped with an integrated float, so the tank for the pump should have a minimum size of 30 × 26 × 52 cm so that the float with the switch can move freely. For your maximum safety, the submersible pump includes a discharge-preventing plug that meets the IPX8 protection rating.
| Default | |
| Type of accessory | other accessories |
| Input | 900 W |
| Power supply | 230V |
| Max. flow rate | 20 000 l/h |
| Max. flow rate (l/h) | 20,000/hour |
| Max. displacement (m) | 14 |
| Max. temperature of the pumped liquid | 45°C |
| Power Input (W) | 900 |
| Hose connection ("/mm") | 2" - 50 |
| The length of the power cable | 10 m |
| Hose connection | 2“ |
| Solid admixtures | 30 mm |
| Max. depth of immersion | 7 m |
| Displacement | 14 m |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 119706
- Weight: 17.80kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163067640
- Country: China