
Pump Strend Pro Garden MVM50JYE, 300W, for clean water, vibrating, 1100 l/h, cable 10 m
The submersible pump is designed for pumping clean or rainwater, chlorinated water (e.g. swimming pools) and service water. The submersible pump is not intended for pumping drinking water, salt water, liquid food, aggressive chemicals, corrosive, flammable, explosive or gaseous liquids, liquids whose temperature exceeds 35°C, sandy water and abrasive fluids. Most often, a submersible pump is used for flood drainage, pumping and pumping reservoirs (e.g. swimming pools) and pumping water from wells and shafts.
Performance Curve:
| Default | |
| Max. transportation height | 50 m |
| Type of accessory | other accessories |
| Input | 300 W |
| Max. flow rate | 1100 L/h |
| Insulation class | B |
| Max. temperature of the pumped liquid | 35 °C |
| The length of the power cable | 10 m |
| Hose connection | 1-1/2“ |
| Max. depth of immersion | 7 m |
53.24€ /pcs
Ex Tax: 44.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 119504A
- Weight: 3.88kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163086726
- Country: China