









Sprayer Evika JC50, 5 lit, 3.7V, Lithium battery, rechargeable
Lightweight, compact and powerful, the EVIKA cordless sprayer is designed for spraying agricultural and garden chemicals that are used to combat harmful insects and weeds. A cordless sprayer is an excellent alternative to manual or gasoline sprinklers. You can easily and conveniently use it at home in your own garden, but also in large gardens with ornamental or useful plants. Thanks to the built-in battery, it allows you to work in places without access to the mains. The cordless sprayer allows for a significant reduction in operating effort and higher efficiency than with handheld sprayers. One of the biggest advantages of the sprayer is its low weight, only 2.2 kg, so you won't get too tired when using it. The volume of the spray tank is 5 liters, while the operating time is 150 min. It has a comfortable strap and a telescopic handle that has a length of 26 - 42.5 cm. It is charged with the included USB cable, the adapter is not included.
| Default | |
| Tension | 3,7 V |
| Type of spraying | Battery |
| Volume | 5 l |
| Bar length | 26-42,5 cm |
| Capacity (l) | 5 |
| Current | 1 A |
| Pressure | 1,8 bar |
| Non-stop service | 150 min |
| Spray pressure (bar) | 1,8 |
| Telescopic pole | Yes |
| Tank capacity (l) | 5 |
| Battery capacity (ah) | 2,5 |
| Battery Voltage (V) | 3,7 |
| Flow | 0,25 l/min |
| Electrical waste | NO |
| Flow rate l/min | Direct Stream: 0.49/min, Atomization: 0.25 |
| Battery capacity | 2,5 Ah |
| Charging time (min) | 180 |
| Spraying Working Time | 2,5 h |
52.64€ /pcs
Ex Tax: 43.50€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 256854
- Weight: 1.70kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163035816
- Country: China