
The portable gas heater offers a wide range of applications in industry, on construction sites or in renovations. The heater is suitable for smaller ventilated spaces, where it is necessary to achieve an increase in temperature in a short time. It has a durable construction, protective grilles and a practical handle that will make it easier for you to carry.
The gas heater with an air flow of 650 m3/h and an output of 70 W achieves a maximum heat input of 30 kW. The heater works on Butane (G30), Propane (G31), or a combination of both. The maximum gas pressure reaches 700 mbar. The heater is equipped with a multifunctional electromagnetic control device, which enables the device to be switched off when the flame is extinguished or overheated.
| Default | |
| Gas category | I3B/P |
| Heating space | 450 m<sup>3</sup> |
| Gas pressure | 700 mbar |
| Voltage / frequency | 230 V / 50 Hz |
| Thermostat against overheating | 75 °C |
| Max. heat supply | 18 - 30 kW |
| The length of the power cable | 1,3 m |
| regulator | pressure 700 mbar ± 70 mbar, flow rate 3 kg / h |
| Air flow | 650 m<sup>3</sup>/h |
| Ignition | piezoelectric |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 119297
- Weight: 6.80kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163011841
- Country: China