
Stove 304 Tuglali Kuzine, black, right
The stove is suitable for cooking, baking and heating. It has easy operation and economical operation. The stove has a hob, air supply and heat flow regulator, practical fireplace door and oven door. The hob and firebox are made of cast iron. The practical oven has a sufficient width, namely 40 cm. You can insert the removable grate in it in the lower and middle positions. There is also an ashtray container in the stove. You will also find a baking sheet in the package.
The cooker comes with the feet removed.
The package also includes 4 handles - the customer has a choice of two design designs.
This product is not suitable as the main heating device!
| Default | |
| Energy class | A |
| Max. log length | 20-30cm |
| The size of the stove | 805x430x755mm |
| The diameter of the chimney | 130 mm |
| Dymovod | right |
| Function | Solid fuel stove |
| CO-Emissions related to 13% O<sub>2</sub> | 1490 mg/Nm<sup>3</sup> |
| Flue gas temperature | 241,72 °C |
| Focus dimensions | 240x380x240mm |
| Permissible fuels | wood/ wood briquettes |
| Stove dimensions | 805x430x755mm |
| Distance from flammable materials | Back: 50 cm, Side: 50 cm, Front: 100 cm |
| Dimensions of the oven | 390x380x220mm |
| Energy efficiency | 77,25% |
368.45€ /pcs
Ex Tax: 304.50€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 2211934
- Weight: 47.50kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163104482
- Country: Turkey