









Stove 801 STELA, right outlet, burgundy
The stove is suitable for cooking, baking and heating. It has easy operation and economical operation. The stove has hobs, an air supply and heat flow regulator, a practical fireplace door and an oven door. The hobs and fire pit are made of cast iron. The practical oven has a sufficient width, 40 cm, and there is a practical thermometer on the door. You can insert the removable grate in it in the lower and middle positions. There is also an ashtray container in the stove.
This product is not suitable as the main heating device!
Factsheet
Energy label
| Default | |
| Energy class | A |
| Heating space | 160 m<sup>3</sup> |
| The size of the stove | 910x525x770 mm |
| The diameter of the chimney | 130 mm |
| Function | Solid fuel stove |
| CO-Emissions related to 13% O<sub>2</sub> | 1432,73 mg/Nm3 (0,11%) |
| Flue gas temperature | 204,26 °C |
| Focus dimensions | 290 x 440 x 350 mm |
| Permissible fuels | wood/ wood briquettes |
| Distance from flammable materials | Back: 50 cm, Side: 50 cm, Front: 100 cm |
| Dimensions of the oven | 400 x 460 x 220 mm |
| Energy efficiency | 75,97% |
889.35€ /pcs
Ex Tax: 735.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Stock: This item is running out
- Model: 2211919
- Weight: 112.00kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163085668
- Country: Turkey