









Stove Pro LAVA Ceramic, white, 6 kW, 120 mm
The Pro LAVA Ceramic stove is designed to provide optimal heat performance. They have simple and economical operation with an output of 6.5 kW. They are designed for heating with wood or wood briquettes. They have an interesting design and compact dimensions. When in use, the stove must be placed at a safe distance from flammable materials! The temperature of the flue gases during heating reaches up to 127.5 °C. Colour: white.
This product is not suitable as the main heating device!
Factsheet
Energy label
| Default | |
| Energy class | A |
| Heating space | 30 m2 |
| The diameter of the chimney | 120 mm |
| Dymovod | upper |
| Function | Solid fuel stove |
| Flue gas temperature | 127,5 °C |
| Focus dimensions | 340x440x780 mm |
| Dimensions (mm) | 525x465x1063 mm |
| Permissible fuels | wood/ wood briquettes |
| Distance from flammable materials | Back: 45.5 cm, Sides: 45.5 cm, Front: 80 cm |
| Energy efficiency | 75 % |
298.57€ /pcs
Ex Tax: 246.75€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 2211894
- Weight: 60.00kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163085415
- Country: Serbia