









Stove Thalia Okta M, beige
The Thalia Okta M solid fuel stove is made of high-quality, durable materials - cast iron and fireclay. They are designed for heating with wood and lignite briquettes. The stove is characterized by high efficiency of up to 83.7% and provides an output of 3.9 kW. They have an interesting design and compact dimensions. The stove is equipped with an upper flue with a diameter of 120 mm. When in use, it is necessary to place the stove at a safe distance from flammable materials. The temperature of the flue gases during heating reaches up to 213 °C.
This product is not suitable as the main heating device!
Factsheet
Energy label
| Default | |
| Energy class | A+ |
| The diameter of the chimney | 120 mm |
| Dymovod | upper |
| Function | Solid fuel stove |
| CO-Emissions related to 13% O<sub>2</sub> | 0,158% |
| Flue gas temperature | 213°C |
| Dimensions (mm) | 350 x 375 x 810 |
| Permissible fuels | Wood, brown coal briquettes |
| The size of the fireplace | 250 x 250 x 285 mm |
| Distance from flammable materials | Back: 40 cm, Side: 40 cm, Front: 80 cm |
| effectiveness | 83,7 % |
| Energy efficiency | 83,7% |
381.15€ /pcs
Ex Tax: 315.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 2211491
- Weight: 64.00kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8605015800946
- Country: Serbia