









Headlamp Strend Pro Headlight H833, 2W CREE, 3xAAA, Zoom
The HeadLight H833 LED headlamp has a classic and simple design, but it is indispensable in all situations when you need light. Above all, however, where you need to use both hands for other tasks, such as observation in the wild, during demanding outdoor activities, during trekking, during malfunctions of various devices or when traveling.
The HeadLight H833 headlamp is easy to put on and attach to the head. Luminosity: 100 lm. Long range - up to 150 m. 3 lighting modes - 100% illumination, 50% illumination and flashing. Zoom function.
Three AAA batteries must be inserted before use.
| Default | |
| Type of accessory | other accessories |
| Luminous flux | 100 lm |
| Input | 3 W |
| Operating time | 2-6 h |
| Power cable | USB |
| Protection class | IP44 |
| Battery type | AAA |
| energy source | 3 x AAA batteries |
| The battery is included | NO |
| charging | Yes |
| beam range | 150 m |
| Lamp type | headlamp |
| Operating time when lit | 2-6 h |
6.99€ /pcs
Ex Tax: 5.78€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 2172549
- Weight: 0.10kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163058549
- Country: China