









Headlamp Strend Pro Headlight H955, COB, colored, 3xAAA, mix of colors
The HeadLight H955 LED headlamp has a classic and simple design, but it is indispensable in all situations when you need light. Above all, however, where you need to use both hands for other tasks, such as observation in the wild, during demanding outdoor activities, during trekking, during malfunctions of various devices or when traveling.
The HeadLight H955 headlamp is easy to put on and attach to the head. Luminosity: 130 lm. Afterglow - 20 m. 3 lighting modes - 100% illumination, 50% illumination and flashing. The package contains 3 different color covers.
Three AAA batteries must be inserted before use.
| Default | |
| Type of accessory | other accessories |
| Luminous flux | 130 lm |
| Input | 2 W |
| Operating time (min) | 900 |
| Operating time | 3 h |
| Protection class | III |
| Battery type | AAA |
| The battery is included | NO |
| charging | Yes |
| beam range | 20 m |
| Lamp type | headlamp |
| Operating time when lit | 3 h |
3.36€ /pcs
Ex Tax: 2.78€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Stock: This item is running out
- Model: 2172545
- Weight: 0.05kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163058501
- Country: China