









Headlamp Strend Pro Headlight HEM-003, LED+redLED, 60 lm, 3xAAA
The HeadLight HEM-003 LED headlamp has a classic and simple design, but it is indispensable in all situations when you need light. Above all, however, where you need to use both hands for other tasks, such as observation in the wild, during demanding outdoor activities, during trekking, during malfunctions of various devices or when traveling.
The HeadLight HEM-003 headlamp is easy to put on and attach to the head. Luminous intensity: 60 lm. Afterglow - 30 m. 4 lighting modes - 100% illuminated, 50% illuminated, 2x side red lights lit and 2x side red lights flashed.
Three AAA batteries must be inserted before use.
| Default | |
| Type of accessory | other accessories |
| Luminous flux | 60 lm |
| Input | 3 W |
| Operating time (min) | 300-420 |
| Operating time | 5-7 h |
| Protection class | III |
| Battery type | AAA |
| The battery is included | NO |
| charging | Yes |
| beam range | 30 m |
| Lamp type | headlamp |
| Operating time when lit | 5-7 h |
4.01€ /pcs
Ex Tax: 3.31€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 2172544
- Weight: 0.10kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163058495
- Country: China