
The Strend Pro HeadLight H4019 rechargeable headlamp has a classic and simple design, but it is indispensable in all situations when you need light. Above all, however, where you need to use both hands for other tasks, such as observation in the wild, during demanding outdoor activities, during trekking, during malfunctions of various devices or when traveling.
The Strend Pro HeadLight H4019 headlamp is made of aluminum, easy to put on and attach to the head. Bright light is provided by up to 10W XHP LED, which is housed in an aluminum case. It is rechargeable, you will find a USB-C cable in the package. The lighting time is 2.5 hours. The perfect function is ZOOM, thanks to which you can bring the light even closer to the viewing point. Dimensions: 25x20x9 cm. Luminosity is up to 2000 lm and range up to 300 m.
Use the ON/OFF switch to gradually change the 3 lighting modes each:1. The light source shines at 50% intensity2. The light source flashes3. The headlamp goes out.
| Default | |
| Energy class | A+ |
| Luminous flux | 2000 lm |
| Weight (including batteries) | 230 |
| Input | 10 W |
| Operating time (min) | 150 |
| Battery voltage | 3,7 V |
| Operating time | 2,5 h |
| Power cable | USB-C |
| Protection class | III |
| Battery capacity | 3 x 2 000 mAh |
| coverage | IP43 |
| charging | Yes |
| beam range | 300 m |
| Charging time (min) | 300 |
| Lamp type | headlamp |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 2171974
- Weight: 0.43kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163037384
- Country: China