



The Strend Pro HeadLight H931R rechargeable headlamp has a classic and simple design, but it is indispensable in all situations when you need light. Above all, however, where you need to use both hands for other tasks, such as observation in the wild, during demanding outdoor activities, during trekking, during malfunctions of various devices or when traveling.
The Strend Pro HeadLight H931R headlamp is waterproof, easy to put on and attach to the head. Bright light is provided by up to T6+2 XPE LED, which is placed in a plastic case. It is rechargeable, you will find a USB cable in the package. The lighting time is 2 hours. Dimensions: 24x20x9 cm. Luminosity is 300 lm and range up to 200 m.
Use the ON/OFF switch to gradually change the 4 lighting modes each:1. The light source is lit at the top.2. The light source shines on the sides.3. The light source is fully lit.4. The headlamp flashes.
| Default | |
| Energy class | A+ |
| Type of accessory | other accessories |
| Luminous flux | 300 lm |
| Power supply type | non-removable battery |
| Input | 9 W |
| Operating time (min) | 120 |
| Battery voltage | 3,7 V |
| Operating time | 120 min |
| Power cable | USB |
| Protection class | III |
| Battery capacity | 1 200 mAh |
| coverage | IPX3 |
| charging | Yes |
| beam range | 200 m |
| Charging time (min) | 180 |
| Lamp type | headlamp |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 2171965
- Weight: 0.25kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163037292
- Country: China