





Strend Pro lamp, against insects and mosquitoes, camping, solar, USB, UV+white LED, 15x8.60 cm
The compact Strend Pro portable rechargeable lamp with increased shock resistance is especially suitable for outdoor activities. It uses light with ultraviolet rays at the wavelength, which has been proven to be the most effective bait for light-sensitive flying insects such as flies, moths, mosquitoes. Insects are struck by an electric current from a metal grid. No chemicals, no odor, no sprays, no mess or pollution. A camping lamp is also useful in the event of a power outage as an emergency light.
| Default | |
| Color of light | Cold |
| Energy class | A+ |
| Luminous flux (lumen) | 230 |
| Type of accessory | other accessories |
| Degree of protection (IP) | 20 |
| Luminous flux | 230 lm |
| Power supply type | non-removable battery |
| Purpose | Against insects |
| Input | 5 W |
| Range (m) | 30 |
| Battery voltage | 3,7 V |
| Operating time | 4 h |
| Power cable | micro USB |
| Power Input (W) | 5 |
| Protection class | III |
| Luminous duration (hours) | 4 |
| Battery capacity | 1 x 18650, 1800 mAh Li-on |
| coverage | IP20 |
| charging | Yes |
| beam range | 3 – 5 m |
| Lamp type | lamp |
| Operating time when lit | 4 h |
| Battery | 1800 mAh |
19.06€ /pcs
Ex Tax: 15.75€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 2172514
- Weight: 0.42kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163053698
- Country: China