









Cordless drill Worcraft CD-20LiH is for drilling in wood, metal, ceramic, plastic and concrete. You can also use it for screwdriving and thread cutting or even use it as a drill hammer. Powerful drill can achieve maximal spin moment of 50 Nm. It can deal with various types of material using 2 different speed levels. 1st level has 0-400 rpm and 2nd level has 0-1550 rpm. You can attach drills with diameter of 0,8-13 mm on the metal chuck. Drill is powered by a removable Li-ion accumulator with a high life and fast charging.
The drill also has many useful functions. At the flick of a switch you can switch between left and right rotation. Rotating a ring controls the torque for driving out even the toughest screws. Comfort during work is ensured by an ergonomic anti-slip handle. The drill also has hammering. The drill is packaged in a stylish case, with which it is storable and portable.
Combination of high effectiveness and durability makes drill Worcraft CD-20LiH unique at the market. Order it as soon as you can.
| Default | |
| Max. torque | 50 Nm |
| Type of accessory | other accessories |
| Power supply type | removable battery |
| Right/left hand drive | Yes |
| Speed control | NO |
| Battery voltage | 20 V |
| Drilling in steel | 12 mm |
| Number of accumulators | 2 |
| suitcase | Yes |
| Drilling in wood | 30 mm |
| Idle speed | 1st gear: 0 – 400 / 2nd gear: 0 – 1,550 rpm |
| Number of speeds | 2 |
| Electrical waste | Yes |
| Battery type | Li-ion |
| Battery capacity | 2 Ah |
| Charging time (min) | 60 |
| Cordless tool type | Cordless screwdriver |
| Knock | Yes |
| Drilling | Yes |
| Battery | Yes |
| chuck | 0,8 - 13 mm |
| Torque setting | 25 + 1 + 1 |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 113884
- Weight: 3.78kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8585023335527
- Country: China