









Electric impact drill Worcraft ID-800 drill, 800 W, 13mm wrench
The impact drill offers an output of 800 W and 0 - 2700 revolutions per minute. It is designed for drilling in bricks, concrete and stone, as well as for drilling in wood, metal, ceramics and plastic. The drill provides speed control, adjustable speed and also a metal chuck. It is equipped with electronic speed control and left / right rotation. It is also suitable for screwing or threading. The drill is equipped with an On / Off switch with speed control. It has a switch for changing the direction of rotation, a switch for selecting the drilling function and a switch for mechanical speed. Security is ensured by a locking button.
| Default | |
| Type of accessory | other accessories |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Speed control | Yes |
| Input | 800 W |
| Drilling in concrete | 13 mm |
| Drilling in steel | 10 mm |
| Drilling in wood | 20 mm |
| Electrical waste | Yes |
| Free Spins | 0 - 2,700 rpm |
| Battery type | Worcraft |
| chuck | 0 - 13 mm |
45.74€ /pcs
Ex Tax: 37.80€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 113060
- Weight: 2.88kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8585023398546
- Country: China