
The Worcraft RH15-40X hammer drill is designed for impact drilling in concrete, brick, stone, wood, plastic, metal as well as screwdriving (with the use of special accessories). The impact system in this product surpasses the traditional hand drill when drilling in concrete. This product is intended to be used in combination with all standard SDS-max® accessories. The maximum drilling diameter is 40 mm in wood, 16 mm in steel and 40 mm in concrete. It works at a speed of up to 590 rpm and the number of strokes reaches a maximum of 4000 bpm.
The hammer provides a number of practical functions such as hammer drilling and chiseling. The hammer must be used with an additional handle. The additional handle makes work easier and provides a better grip. A switch for selecting the operating mode allows you to set the hammer drill for different modes of operation: concrete and stone hammer drilling mode and chisel mode.
| Default | |
| Hammer type | combined |
| Type of accessory | other accessories |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Drilling in concrete | 40 mm |
| Number of hits | 0 - 4 000 min<sup>-1</sup> |
| Drilling in steel | 16 mm |
| Clamping | SDS-max® |
| Drilling in wood | 40 mm |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 114777
- Weight: 11.00kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163061822
- Country: China