
The Worcraft RH15-32X hammer drill is designed for impact drilling and chiseling in concrete, brick, stone, wood, plastic, metal, as well as for screwdriving (using special accessories). The impact system in this product surpasses the traditional hand drill when drilling in concrete. The hammer drill has a powerful motor. The maximum drilling diameter is 40 mm in wood, 13 mm in steel and 32 mm in concrete. It works at a speed of up to 950 rpm and the number of strokes reaches a maximum of 4300 bpm.
The hammer provides a number of practical functions such as drilling, hammer drilling, chiseling. It is also possible to adjust the cutting angle, drilling depth, direction of rotation and also speed/impact. The hammer must be used with an additional handle. The additional handle makes work easier and provides a better grip. The operating mode selector switch allows you to set the hammer drill for different modes of operation: metal and wood drilling mode/ concrete and stone hammer drilling mode/ chiseling mode.
| Default | |
| Hammer type | combined |
| Impact energy | 4 J |
| Speed without load | 0 - 950 min<sup>-1</sup> |
| Type of accessory | other accessories |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Drilling in concrete | 32 mm |
| Number of hits | 0 - 4 300 min<sup>-1</sup> |
| Drilling in steel | 13 mm |
| Clamping | SDS + |
| Drilling in wood | 40 mm |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 114776
- Weight: 8.00kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163061815
- Country: China