









Electronic rotary hammer Worcraft RH09-26A is perfect for drilling and cutting into hard materials. With it´s low weight and extra strong output of 820 W it becomes a great helper for every hobby user. Compared to traditional ratcheting drills, it has the advantage of a hammering system and can handle concrete (drilling depth 26 mm), wood (40 mm), plastic and steel (13 mm) without any problems.
The hammer was designed for use in combination with all standard SDS+ accessories. It has a practical ON / OFF switch, a Switch for selecting operating mode and among other things, allows you to change the impact rate (from 0 to 4,800 per minute) and even the drilling depth. An auxiliary handle designed for both right-handers and left-handers will also make your work easier.
The package includes:
- 1x chisel,
- 1x spike,
- 3x drill.
| Default | |
| Hammer type | combined |
| Impact energy | 3 J |
| Speed without load | 0 - 1,300 min<sup>-1</sup> |
| Type of accessory | other accessories |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Drilling in concrete | 26 mm |
| Number of hits | 0 - 4,800 min<sup>-1</sup> |
| Drilling in steel | 13 mm |
| Type of impact | mechanic |
| Clamping | SDS + |
| Drilling in wood | 40 mm |
| Electrical waste | Yes |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 113175
- Weight: 5.60kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8585023352456
- Country: China