
The Worcraft CD-S20LiW screwdriver is a versatile screwdriver with a lot of great features. You can drill with it in wood, metal, ceramics, plastic or concrete. Screwing or threading is not a problem for him either. You can choose from two gears. The 1st gear reaches 0 – 400 min-1 revolutions, while the 2nd gear reaches 0 -1400 min-1 revolutions. The electric screwdriver is powered by an internal removable battery.
To turn on the screwdriver, simply press and hold the power button. When the switch is released, the brake function will immediately stop the chuck from rotating. Plus, you can switch between right and left rotation. You can even set the torque to one of 19 steps, so you can handle any screw or drill. Safety when using the screwdriver is ensured by the ergonomic non-slip handle. The package packed in a practical case contains 1x 2.0 Ah battery, charger and a number of accessories.
| Default | |
| Max. torque | 40 Nm |
| Right/left hand drive | Yes |
| Speed control | Yes |
| Battery voltage | 20 V |
| Drilling in steel | 8 mm |
| Number of accumulators | 1 |
| suitcase | Yes |
| Drilling in wood | 30 mm |
| Idle speed | 1st gear: 0 – 400 / 2nd gear: 0 – 1,400 rpm |
| Number of speeds | 2 |
| Battery type | Li-ion |
| Battery capacity | 2 Ah |
| Clamping diameter | 0,8 - 10 mm |
| Drilling | Yes |
| Torque setting | 18+1 |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 114872
- Weight: 5.56kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- Country: China