



The Worcraft CHD-S20LiBA screwdriver is designed for drilling in wood, metal, ceramics, plastic and concrete. It is also suitable for screwdriving and threading. The screwdriver is equipped with electronic speed control as well as left and right rotation. The screwdriver operates at a maximum speed of 1600 rpm. The screwdriver has a maximum torque of 50 Nm and has the ability to adjust the torque in 20 steps, which serves to prevent damage to the screw heads or drill heads. The clamping diameter of the screwdriver is 0.8-10 mm. The maximum drilling diameter is 10 mm in steel and 40 mm in wood. The screwdriver is also equipped with LED lighting, a metal chuck and an ergonomic, non-slip handle. The compact hook is used to hang the screwdriver on the belt. The normal charging time is approximately 1-1.5 hours. The battery is protected against overcharging by a thermal fuse, so it can stay in the charger for a longer time without damage (however, not longer than 24 hours).
Battery pack and charger not included!
| Default | |
| Max. torque | 50 Nm |
| Type of accessory | other accessories |
| Power supply type | removable battery |
| Right/left hand drive | Yes |
| Speed control | NO |
| Battery voltage | 20 V |
| Drilling in steel | 10 mm |
| Number of accumulators | 1 |
| suitcase | NO |
| Drilling in wood | 40 mm |
| Idle speed | 1600 rpm |
| Battery type | Li-ion |
| Charging time (min) | 60-90 min |
| Clamping diameter | 0,8 – 10 mm |
| Torque setting | 20+1+1 |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 114835
- Weight: 1.30kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163069453
- Country: China