
Extension cable Strend Pro CR040, 4 outlets, L-7.5 m, pvc, on drum
Hight quality Strend Pro CR040 extension cable in orange color wounded on a drum is 7,5 meters long, so it extends the power supply to distant places. It has four sockets on the drum, so you can power multiple devices at once. The cable is perfect for households, companies or garden.
The copper cable diameter is 1.5 mm. Max. wound cable load is 1000 W and Max. unwrapped cable load is 3000 W.
| Default | |
| Cable length | 7.5 |
| On the drum | Yes |
| cable | 7,5 m |
| Coil diameter | 1,5 mm |
| socket | 4 x 230 V |
| Cable type | Power |
| Max. the load of the unrolled cable | 3 000 W / 13 A |
| Electrical waste | Yes |
| Max. the load of the coiled cable | 1 000 W/ 4,3 A |
21.60€ /pcs
Ex Tax: 17.85€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 213031
- Weight: 1.48kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8585023306756
- Country: China