





The sander is designed primarily for sanding plasterboard, ceilings and interior and exterior walls. However, the device offers a range of other uses, such as removing residues from floors, paints, adhesives, plaster and the like. In the front part of the device there is a head with sandpaper. The diameter of the grinding head is 225 mm, while the provided grinding diameter is 215 mm. The power consumption of the device is 600 W and the speed of the device is 600 - 1 500 rpm. The advantage of this grinder is the extension tube, which you can adjust as needed. If you use the grinder for a short distance, you simply insert the extension tube. If you want to treat floors, for example, the extension tube can be extended. This will make working with the grinder really practical, fast and easy, and you won't have to bother. The grinder must be connected to a 230 V mains for operation. The device must not be used to process materials that may contain asbestos.
| Default | |
| Type of accessory | other accessories |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Speed control | NO |
| Input | 600 W |
| Number of grinding oscillations | 600 - 1,500 rpm |
| Drywall sander | Yes |
| Length (without extension tube) (m) | 1,10/1,35 |
| Electrical waste | Yes |
| Length (with extension tube) (m) | 1,65 |
| Battery type | Worcraft |
| Grinding plate diameter | 225 mm |
| Tube diameter (mm) | 32 |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 113769
- Weight: 5.00kg
- Dimensions: 120.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8585023327546
- Country: China