









Trowel Worcraft DWS07-390, 710W, 390 mm, for plasters
The trowel is used for smoothing and sanding plasters. The diameter of the disc, which smoothes the necessary unevenness, is 390 mm. The power consumption of the device is 710 W and the speed without load is 110/min. There is a 4 m long cable needed to connect the device to the 230 V mains.
The grinder is easy to grip, which makes handling it relatively simple and practical. The handles are rubberized for better fit. The device must only be used for reserved purposes. Do not use for grinding and smoothing other materials, such as wood, metal and the like.
| Default | |
| Cable length | 4 m |
| Idle speed | 110 / min |
| Type of accessory | other accessories |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Speed control | NO |
| Input | 710 W |
| Number of grinding oscillations | 110 rpm |
| Drywall sander | Yes |
| Voltage / frequency | 230 V / 50 Hz |
| Electrical waste | Yes |
| Battery type | Worcraft |
| Grinding plate diameter | 390 mm |
137.21€ /pcs
Ex Tax: 113.40€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Stock: This item is running out
- Model: 1130525
- Weight: 5.84kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163014934
- Country: China