









RAPID EG PEN gun, hot melt pen for decoration with stand, hot melt glue gun, hot melt, for hot melt sticks 7 mm
This versatile pen-shaped glue gun is perfect for use around the house as well as in arts and crafts projects. It offers a better grip and a long trigger for smoother, more precise bonding and more control when working on heavy or complex parts. It heats up in just 60 seconds and comes with a stable stand for convenient, safe, non-stick storage between uses. The glue gun is designed for a range of 7mm transparent and coloured glue sticks, making it the perfect tool for a multitude of applications.
| Default | |
| Holder | Yes |
| Typ | electrical |
| Type of accessory | other accessories |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Input | 80 W when plugged in, 15 W during use |
| Warm-up time | 1 min |
| Working temperature | 170 °C |
| suitcase | NO |
25.41€ /pcs
Ex Tax: 21.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 2130056
- Weight: 0.50kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 4051661036811
- Country: China