









Strend Pro pen, hot glue, 36 W, 7 mm, USB charging
The hot melt adhesive pen is designed for solvent-free bonding, such as gluing paper, cardboard, cork, wood, leather, textiles, foam material, plastic (except PE, PP, PTFE, Styrofoam® and soft PVC materials), ceramics, porcelain, glass and stone. The material to be glued must be clean, dry and free of grease. The hot melt adhesive pen is suitable for gluing, repairing, decorating and modeling. The hot melt adhesive pen is not suitable for gluing objects that may be exposed to temperatures of 50 °C and above.
| Default | |
| The length of the fusible rod | 185 mm |
| Typ | accumulator |
| Type of accessory | other accessories |
| Warm-up time | 6 s |
| Battery voltage | 3,7 V |
| Working temperature | 150 °C |
| suitcase | NO |
| Adhesive temperature | 120°C |
| Battery capacity | 2000 mAh |
24.20€ /pcs
Ex Tax: 20.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Stock: This item is running out
- Model: 2130042
- Weight: 0.26kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163061297
- Country: China