



The Floodlight LED AG-HFLAL20W-P reflector is a practical and bright addition to any shed or garage. The LED lamp is a source of white light, with the colour temperature of 4000 K, which is similar to a typical daylight. Its brightness achieves up to 1600 lm and its power input is 20 W.
The main advantage is the motion sensor located on the bottom of the reflector, which turns on the light right in the moment you walk into the room. The possibility of setting the lighting angle from 0 to 120 ° is a big help when carrying out difficult tasks.
The body of the reflector is made of durable material and is protected by the code IP44, which ensures the resistance against solid particles and against the water. The reflector can be mounted on a wall, ceiling or simply placed on the ground using the stand which comes within the package.
| Default | |
| Energy class | F |
| Typ | Sensor reflector |
| Luminous flux | 1 600 lm |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Input | 20 W |
| Power cable | 15 cm H05RN-F 3G 1.0 mm<sup>2</sup> |
| Protection class | i |
| Electrical waste | Yes |
| power factor | 0,5 |
| time delay | 10 ± 3 sec – 10 ± 2 min |
| coverage | IP44 |
| charging | NO |
| Detection distance | 8 ± 2 m |
| Color rendering index | > 80 |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 2171419
- Weight: 0.40kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163014149
- Country: Hong Kong