









Concrete vibrator tool Strend Pro TCT0504C, 1200W, 230V, hose 2 m
The Strend Pro electric submersible vibrator rids the concrete of air bubbles, thus compacting it. Thorough compaction significantly improves load-bearing capacity, stability, limits water permeability and prevents cracks. This makes it an ideal helper for all concrete work. Important - to start it, the vibrator must be pressed to the ground.
| Default | |
| Type of accessory | other accessories |
| Vibration frequency | 275 vpm |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Speed control | NO |
| Insulation class | i |
| Max. idling speed | 5000 min<sup>-1</sup> |
| Idle speed | 5,000 rpm |
| Vibrating head | diameter 35 x 450 mm |
| coverage | IP20 |
| Vibrations | < 2,5 m/s2 |
66.55€ /pcs
Ex Tax: 55.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 119573
- Weight: 7.95kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163038800
- Country: China