









Dehumidifier Strend Pro BGD1702-80-X, max. 1300 W, timer
The
Strend Pro BGD1702-80-X dehumidifier takes care of automatic dehumidification of the air in the room based on the principle of condensation. The dehumidifier is equipped with freeze protection. The timer is also a great feature. Adjusting the % humidity on this dehumidifier is very easy with buttons, the setting range is 10-95%. When the relative humidity in the room is lower than the set value, the appliance will operate. When the humidity setpoint is reached, it switches off. The dehumidification power is 70l/24 h with a power input of 1300W. Achieving the perfect moisture level has never been so easy!
The package includes a condensate drain hose 1 m x Ø 16 mm.
| Default | |
| Dehumidification performance | 70 l/d (30 °C RH 80%) / 40 l/d (27 °C RH 60%) |
| Type of accessory | other accessories |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Rated power | 1 300 W / 950 W |
| Speed control | NO |
| Input | 1300 W |
| Working temperature | 5 – 35 °C |
| Max. suction pressure | 1 MPa |
| Max. discharge pressure | 2,5 MPa |
| Refrigerant | R290 / 280 g |
| Air flow | 400 m3/h |
810.70€ /pcs
Ex Tax: 670.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 119589
- Weight: 43.00kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163060863
- Country: China