
Electric oil compressor Strend Pro HSV-100-08, 100 l
Electric Strend Pro HSV-100-08 is an oil-lubricated air compressor designed for the production of compressed air, e.g. for driving pneumatic devices, applying paints, cleaning and also inflating tires.
Operation of the machine is very simple, it is switched on by pulling the button on the top. Full refueling of the container takes 2-3 minutes. This powerful compressor has a volume of up to 100 l, so it will satisfy even the most difficult customers. The two-cylinder engine ensures efficient and fast air filling with adjustable pressure up to 8 bar. The maximum inflation flow is 268 l / min.
The advantage are the wheels and a handle, thanks to which you can move the compressor anywhere and without problems.
| Default | |
| Noise | 97 dB |
| Typ | oil |
| Type of accessory | other accessories |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Indeed. Supplied quantity | 268 l/min |
| Airman | Yes |
| Air Receiver Contents | 100 l |
| Idle speed | 2,850 rpm |
| Protection class | i |
| Electrical waste | Yes |
| Number of reels | 2 |
| Suction power max. | 412 l/min |
355.74€ /pcs
Ex Tax: 294.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 115044
- Weight: 55.00kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163012367
- Country: China