
Welding machine Strend Pro PPR 32A, polyfusion, 900 W, 16–32 mm, for plastic tubes
Polyfusion welding machine Strend Pro PPR 32A is used to heat the ends of thermoplastic tubes for fixation. It is a great helper for different house plumbing chores. It can be used to install new water distribution, pipe removal or other similar tasks. With a power of 900 W welding will be done quickly and effectively. It can be heated up to 300 °C with 3 different heat levels. It is fit for heating attachments with diameter of 16 – 32 mm.
Quick, high-quality and precise welding is guaranteed by polyfusion welding machine Strend Pro PPR 32A, so get it as fast as you can.
| Default | |
| Output current | 32 A |
| Thermal heating time | < 10 min |
| Type of accessory | other accessories |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Input | 900 W |
| Temperature controller | 0 to 300 °C |
| Voltage / frequency | 230 V /50 Hz |
| Protection class | II |
| coverage | IP20 |
44.47€ /pcs
Ex Tax: 36.75€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 213149
- Weight: 3.00kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8585023338795
- Country: China