









Welding machine Strend Pro PPR 63B, polyfusion, 1500 W, 20-63 mm, for plastic tubes, 14 parts
Polyfusion welding machine Strend Pro PPR 63B is used to weld plastic tubes with diameters: 20, 25, 32, 40, 50 and 63 mm. This practical welding machine is ideal for different types of plastic tubes. With 3 different heat levels it can be heated up to 300 °C. Thanks to a strong power of 1500 W the result will be of a high quality. Heating time is less than 15 minutes, so there is no need to wait before you can start with your task.
A neat advantage is a set of complete accessories for your maximal comfort. You will be ready to face any problem
Welding machine Strend Pro PPR 63B is a great choice for different house tasks, so get it as soon as possible.
Accessories:
- extensions 20 - 63 mm
- scissors for plastic pipes
- gloves
- screwdriver
- hex key
- meter
| Default | |
| Tension | 230 V / 50 Hz |
| Thermal heating time | < 15 min |
| Type of accessory | other accessories |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Input | 1 500 W |
| Temperature controller | 0 to 300 °C |
| Insulation class | II |
| Voltage / frequency | 230 V / 50 Hz |
| Protection class | IP20 |
43.20€ /pcs
Ex Tax: 35.70€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 213380
- Weight: 4.85kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8585023393411
- Country: China