









Welding machine Strend Pro ST WELD MMA-180H, 230V, inverter
The ST WELDINGMMA-180H inverter welder is great for welding stainless steel, alloy and carbon steel, copper and other non-ferrous metals. The high efficiency of 80% ensures a fast and high-quality weld. With a current range of 30 – 180 A, it can handle any problem. The welding machine is suitable for electrodes with a diameter of 1.6 – 4 mm. For proper functioning, it is enough to connect it to a regular mains.
The advantages are a strong and stable arc. You will also be pleased with the high energy savings. It's lightweight, portable and compact, you don't have to clean up space in the workshop to fit it. You can use it at high altitude, both outdoors and indoors.
| Default | |
| Electrode diameter | min 1.6 mm/ max 4.0 mm |
| Open circuit voltage | 65 V |
| Type of accessory | other accessories |
| Input power | 8.4 kW |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Insulation class | F |
| Official | 0,73 |
| Current range | 30-180 A |
| Working cycle | 40% |
| coverage | IP215 |
| effectiveness | 80% |
146.41€ /pcs
Ex Tax: 121.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 116104A
- Weight: 7.70kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163053087
- Country: China