



Saw Worcraft TS12-165, 1200W, 54 mm, circular, plunge
The Worcraft TS12-165 plunge circular saw is used to make longitudinal and transverse cuts on solid ground in wood with both a straight cut and a bevel cut. With suitable saw blades, you can also cut thin-walled materials made of non-ferrous metals (e.g. profiles), lightweight building materials or plastics. Machining of ferrous metals is not permitted. The saw is equipped with a powerful motor with a power of 1200 W. Ability to adjust the depth of cut and the angle of cut. The package contains 2x 70 cm guide rails.
| Default | |
| Type of accessory | other accessories |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Speed control | NO |
| Input | 1200 W |
| Number of teeth of the saw blade | 24 |
| Depth of cut at 45° | 42 mm |
| Depth of cut at 90° | 55 mm |
| Idle speed | 5200 rpm |
| Cutting disc | 165 mm |
| Battery type | Worcraft |
155.00€ /pcs
Ex Tax: 128.10€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 1130876
- Weight: 5.90kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 5905868400083
- Country: China