
Tile Cutter TC08-180 , 330x360 mm, 800W Worcraft
Tile cutter is suitable for cutting various wall and floor tiles with a maximum tile size of 500 x 500 x 35 mm. The diamond wheel can be replaced by the customer. It is not permitted to use the tool for any other materials. The tile cutter is equipped with protection class IPX4 against splash water. The maximum depth of cut at 45 ° is 17 mm and at 90 ° is 34 mm. The tile cutter also includes a practical water tray ruler and there is also a protective cover and a locking pin.
| Default | |
| Noise | 105 dB |
| Sound pressure level | 92 dB(A) |
| Idle speed | 2 950 min<sup>-1</sup> |
| Table dimensions | 360 x 330 mm |
| Type of accessory | other accessories |
| Disc dimensions | ? 180 x ? 22.2 x 2.2 mm |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Speed control | NO |
| Input | 800 W |
| Depth of cut at 45° | 17 mm |
| Depth of cut at 90° | 34 mm |
| Voltage / frequency | 230 V / 50 Hz |
| Idle speed | 2,950 rpm |
| Protection class | IPX4 |
| Max. cutting depth 90° | 34 mm |
| Max. cutting depth 45° | 17 mm |
| Tilting the table | 0-45° |
| Acoustic power level | 105 dB(A) |
| Vibrations | < 2.5 m/s<sup>2</sup> |
81.31€ /pcs
Ex Tax: 67.20€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 212139
- Weight: 10.00kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163014859
- Country: China