



Tile cutter Worcraft TS-2000A, 2000W, 250x30x24T, 240V, IPX0, table, 2 free reels
The Worcraft table saw is designed for DIYers, but also for professional craftsmen. It provides longitudinal and transverse cutting (only with a transverse stop) of wood of any type of appropriate size. With the use of suitable saw blades, non-ferrous metals, lightweight building materials and plastics can also be cut. The advantage is the adjustable cutting depth and cutting height and the ability to adjust the cutting angle. The saw is equipped with an overload-protected switch, which is also dust-resistant. It also has a transparent safety saw blade cover with a suction hose. Right/left table resolution of 583x165 mm is also possible. The accessories also include 2 discs.
| Default | |
| Type of accessory | other accessories |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Speed control | NO |
| Input | S1:1800W, S6 25%: 2000W |
| Number of teeth of the saw blade | 24 |
| Depth of cut at 45° | 65 mm |
| Depth of cut at 90° | 85 mm |
| Idle speed | 5,000 rpm |
| Electrical waste | Yes |
| Saw blade thickness | 2,8 mm |
| Table height | 0-85 mm |
| Saw blade diameter | 250 mm |
| Table swivel range | 0-45° |
| Diameter of the extraction connection | 35 mm |
222.34€ /pcs
Ex Tax: 183.75€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 1130550
- Weight: 22.00kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163026067
- Country: China