









Circular saw Worcraft CCS-S20Li, 20V, Li-Ion, 165 mm
The Worcraft CCS-S20Li circular saw can be used for longitudinal and transverse cutting of wood and other materials like non-ferrous metals and even light building materials can be cut with special blades. The hobby user, as well as a skilled home master, will certainly appreciate the depth of cut of 54 mm for a straight cut and a depth of 40 mm for angular 45 ° cut. The saw is powered by a Li-Ion battery with a capacity of 4.0 Ah and a voltage of 20 V, it can be used in locations that are difficult to access. Thanks to it’s low weight and auxiliary handle saw is easy to operate. It is true that the more rotations, the better the quality of the cut, and this saw reaches 3800 rpm without load. It’s equipped with a practical ON/OFF switch with a safety lock-out. The saw is equippied with spindle lock for quick blade replacement, which will come handy when cutting various materials. As a bonus, the saw offers you a cutting depth scale and battery display LED.The battery and charger are not included in the package!
In the package you get: wood cutting disc auxiliary handle blade quard cutting depth scale
| Default | |
| Idle speed | 3,800 rpm |
| Type of accessory | other accessories |
| Power supply type | removable battery |
| Speed control | NO |
| Number of teeth of the saw blade | 25 |
| Battery voltage | 20 V |
| Depth of cut at 45° | 40 mm |
| Depth of cut at 90° | 54 mm |
| Idle speed | 3,800 rpm |
| Spindle lock | Yes |
| Battery type | Worcraft |
| Battery capacity | 4.0 Ah Li-Ion |
55.66€ /pcs
Ex Tax: 46.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 114323
- Weight: 3.30kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8585023311699
- Country: China