









Jig saw Worcraft, CJS-S20Li, 20V, Li-Ion
The Worcraft CJS-S20Li jigsaw is designed for hobby users for cross, straight and corrugated cutting. It offers a straight cut, but also a mitre cuts up to 45 °. When cutting in wood, you can reach 80 mm, in steel 6 mm and in plastic 12 mm and with special accessories you can cut even rubber and ceramic plates. You don’t need access to the power outlet, saw is pow-ered by a Li-Ion battery with a capacity of 4.0 Ah and a voltage of 20 V. The saw reaches up to 2500 rpm and thanks to preamble function you can take advantage of lower and higher cutting speeds. It has very low weight and anti-slip surface treatment, it’s easy to handle. The saw is equipped with a quick release mechanism for easy and quick exchange of saw blades. It’s equipped with LED lighting, which you can use in poor lighting conditions, and allows you to connect an external sawdust extractor (vacuum cleaner), so that only a minimum waste is generated around the cut.The battery and charger are not included in the package!
In the package you get:
saw blade
sliding shoe
| Default | |
| Idle speed | 0-2500 rpm |
| Type of accessory | other accessories |
| Power supply type | removable battery |
| Speed control | Yes |
| Wood cutting | 80 mm |
| Battery voltage | 20 V |
| Cutting thickness in steel | 6 mm |
| Cutting thickness in wood | 80 mm |
| Oblique cuts | 0-45° |
| Idle speed | 2500 rpm |
| Cutting in plastic | 12 mm |
| Battery type | Worcraft |
| Cutting in steel | 6 mm |
| Battery capacity | 4.0 Ah Li-Ion |
43.84€ /pcs
Ex Tax: 36.23€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 114336
- Weight: 1.99kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8585023311729
- Country: China